5G sítě: Bude infrastrukturu budovat Huawei?

71

Čínská společnost Huawei je klíčovým výrobcem mobilní infrastruktury pro 5G mobilní sítě. Už na podzim 2018 vydala americká vláda svým spřáteleným zemím doporučení, aby při budování připravovaných mobilních 5G sítí nenasazovaly technologie od Huawei. Spojené státy Americké se odvolávají na bezpečnost a mají mimo jiné obavy, že by se komunikace v partnerských zemích mohla dostat do rukou Číny.

V podobném duchu vydal prohlášení i náš Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). „K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ vysvětluje ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Proti tomu stojí očekávání nadnárodních mobilních operátorů, podle nichž by se nasazení 5G mobilních sítí v Evropě protáhlo minimálně o dva roky a výrazně by se prodražilo (= zaplatí to konečný spotřebitel). Konkurenti Huawei v podobě Ericssonu a Nokie totiž mají mírné zpoždění ve vývoji a rozhodně nemají ani dostatečné výrobní kapacity pro pokrytí všech požadavků.

Napsat komentář