Nový mobilní komunikační systém 5G

18

Nový mobilní komunikační systém 5G dokáže realizovat mnoho nových mobilních možností – nabízí vysokou rychlost, enormní kapacitu, schopnost IoT, nízkou latenci a mnohem více poskytuje nosič mnoha nových aplikací.

Komunikační systém 5G poskytuje mnohem vyšší úroveň výkonu než předchozí generace mobilních komunikačních systémů.

Nová technologie 5G není jen další verzí mobilní komunikace, která se vyvíjí od 1G do 2G, 3G, 4G a nyní 5G.

Naopak – 5G technologie je velmi odlišná od předchozích systémů. Nejde o evoluci, jde o revoluci.

5G bude poskytovat všudypřítomnou konektivitu pro aplikace tak rozmanité, jako je automobilová komunikace, dálkové ovládání s haptickým stylem [1] , nepředstavitelné množství staženého videa, stejně jako aplikace s velmi nízkou datovou rychlostí, jako jsou dálkové senzory a to, co se nazývá IoT, tedy Internet věcí.

5G standardizace

Současný stav technologie 5G je v rané fázi vývoje. Mnoho společností hledá technologie, které by se mohly stát součástí systému. Kromě toho řada univerzit zřídila 5G výzkumné týmy zaměřených na vývoj technologií pro 5G.

Mnohé z technologií, které budou použity pro 5G, se začnou objevovat v systémech používaných pro 4G a poté, co se nový 5G systém začne formovatt konkrétnějším způsobem, budou začleněny do nového systému.

Hlavní problém s 5G technologií spočívá v tom, že v požadavcích je tak obrovsky široká variabilita: superrychlé stahování až na malé požadavky na data pro IoT. Jak uvedl jeden komentátor: 5G není jen mobilní technologie. Je to všudypřítomný přístup ke službám s vysokou a nízkou rychlostí přenosu dat.

5G požadavky

specifikace ITU jako součást IMT2020 byly definovány pro přesahující specifikace pro mobilní komunikační systém. Aktuálně schválené standardy pro 5G jsou shrnuty níže:

DOPORUČENÝ 5G BEZDRÁTOVÝ VÝKON
PARAMETRDOPORUČENÝ VÝKON
Špičková rychlost datMinimálně 20Gbps downlink a 10Gbps uplink na mobilní základnovou stanici.To představuje 20násobné zvýšení počtu spojení v síti LTE.
5G hustota připojeníNejméně 1 milion připojených zařízení na čtvereční kilometr (pro podporu IoT).
5G mobilita0km / h až „500km / h vysokorychlostní vozidla“ přístup.
5G energetická účinnostSpektrum 5G vyžaduje rádiová rozhraní, která jsou energeticky účinná při vysokém zatížení, ale také rychle klesají do režimu s nízkou spotřebou energie.
5G spektrální účinnost30bits / Hz downlink a uplink 15 bitů / Hz. To předpokládá 8×4 MIMO (8 prostorových vrstev dolů, 4 prostorové vrstvy nahoru).
5G reálná rychlost přenosu datSpektrum „pouze“ vyžaduje rychlost stahování na uživatele 100 Mbps a rychlost nahrávání 50 Mbps.
5G latenceZa ideálních okolností by měly sítě 5G nabídnout uživatelům maximální latenci jen 4 ms (ve srovnání s 20 ms pro LTE).

5G komunikační systém

Komunikační systém 5G bude významným posunem ve způsobu fungování mobilních komunikačních sítí. K dosažení tohoto cíle je zapotřebí zcela nová rádiová přístupová síť a nová základní síť.

  • 5G, 5G NR:   5G „nové rádio“ je nový název pro 5G rádiovou přístupovou síť. Skládá se z různých prvků potřebných pro novou rádiovou přístupovou síť. Díky mnohem flexibilnější technologii je systém schopen reagovat na různé a měnící se potřeby mobilních uživatelů, ať už se jedná o malý uzel IoT, nebo o uživatele dat, stacionární nebo mobilní.
  • 5G NextGen Core Network:   I když počáteční nasazení 5G bude využívat základní síť LTE nebo možná i 3G sítí, konečným cílem je mít novou síť, která bude schopna zvládnout mnohem vyšší objemy dat a zároveň bude schopna poskytnout mnohem více. Nižší latence.

Závěrem

5G se rychle rozvíjí a stane se technologií, kterou budou využívat všichni. Nejen, že bude schopna vyhovět požadavkům na superrychlost, ale bude také možné vyhovět požadavkům na nízkou rychlost přenosu dat pro aplikace IoT a IIoT. Jako takový bude 5G schopna obsáhnout obrovské množství různých aplikací a pojmout velmi mnoho typů dat různých sítí.

7 komentářů u „Nový mobilní komunikační systém 5G“

  1. Zdravím, všude se píše 5G, ale o jakou konkrétní frekvenci jde ? Jde o to že na různých takto vysokých frekvencích dochází ke kmitání atomů, jod 6 GHz, kyslík 60 GHz atd… Kmitání kyslíku způsobí že hemoglobin v krvi není schopen navázat kyslík (kmitající) a začnete se dusit ….. exitus. Proto v těch záběrech z číny padali lidé uprostřed silnice, „wuchan“ se pyšnil zaváděním 5G už v listopadu 2019 Atd …..

    Odpovědět

Napsat komentář